Roudná
| Informační zpravodaj občanských sdružení a obyvatel čtvrti Plzeň - Roudná |
  Hlavní menu
Aktuality
Seznam rubrik
Přehled obrázků
Odkazy
Ankety
Stáhněte si
TOP 15

Personalizace
Rozšířené vyhledávání
  Seznam rubrik
mínus Komentáře
mínus Kdo jsme
mínus Naše argumenty
mínus Naše akce
plus Dokumenty
mínus Mapy
plus Zajímavosti
  Vyhledávání

Hledej
na Roudné


Vodní rájUbytováníGotický penzionVyhlídkaStrmilovský šachový klubRybolovLuxusní chataRekreace v soukromíPenzionRekreační chataKunžak v České KanaděvodlitniCyklistika
  Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
Pozoruhodná místa

* Tajemný roudenský Slavín

Vydáno dne 29. 01. 2006 (4160 přečtení)Významnou památkou nacházející se na Roudné je hřbitov u kostela Všech Svatých, založený někdy v polovině 12. století. Původně sloužil obyvatelům obcí Malice a Záhorsko, jejichž historie sahá do dob před založením Plzně. Obě vesnice ležely v blízkém okolí hřbitova. Po roce 1295 zde byli pohřbíváni i lidé z nově vzniklého města Plzně. Ve 14. století, kdy se začalo pochovávat u sv. Bartoloměje na náměstí, byli u Všech Svatých pohřbíváni spíše lidé z nižších sociálních vrstev.
Při morových epidemiích se ale vzalo hřbitovem znovu zavděk. V té době se objevují masové hroby vykopané v jeho prostorách. Místo posledního odpočinku na tomto místě nalezlo také mnoho vojáků z francouzského vojska, kteří se stali za svého pobytu v Plzni v roce 1742 obětmi požáru. O čtyřicet let později zde nacházejí svůj poslední cíl vojáci ruští, procházející v té době Plzní.
Mnoho z nich podlehlo následkům vyčerpání, zranění, omrzlin a hlavně cholery (viz Hřbitov Všech Svatých - Strašidelné pověsti).
Kromě jiného je tento hřbitov  opředený tolika legendami a příběhy, jako málokteré místo v Plzni.

HřbitovPřenášíme se o pár století nazpět, za poustevníkem od Všech Svatých Jakubem Krocínem. Usadíme se v jeho vetché chatce u hřbitovní zdi a posloucháme vyprávění, kterak na jaře léta páně 1644 nachytal při krádeži sazenic zelí na hřbitově jednoho plzeňského měšťana a kterak byl tento konšelským soudem zbaven výsady měšťanství a odsouzen k vystěhování z Plzně. Necháme si ukázat hrob cizince z dalekých krajů, který pomáhal vyčistit stráň pod kostelem od jedovatých hadů, až na to doplatil životem a skonal v místech dnešní kapličky.

Jdeme-li po proudu času, vidíme pekaře, co odchází po svých z vlastního pohřbu, nevěstu, kterou z domnělé smrti probudí okradač mrtvol a tím jí zachrání život, dívka o půlnoci utíká z márnice domů, šťastní rodiče  vyprošují pro zloděje milost. Na hřbitovní zdi se na nás šklebí bláznivá Bábina, která utopila v Mži dítě počaté s mansfeldským vojákem a potom se pomátla. Vidíme bledou dívku z Malé ulice, kterou táhne za ruku na hřbitov její dávno mrtvý milý, jehož si v zoufalství a stesku vymodlila. (Kde se asi inspiroval K.J.Erben?)

HřbitovPodle architektky Anny Hostičkové lze tento hřbitov nazývat druhým plzeňským Slavínem. Svého bývalého významu se totiž toto místo dočkalo znovu v 19. století, zejména od osmdesátých let.
Místo posledního odpočinku u Všech Svatých nalezl arciděkan plzeňský F. Herold, zakladatel Sokola v Plzni; T. Cimrhanzl, který v 19. století dvacet let vedl plzeňskou knihovnu, dobrodinec a zachránce Husova rodného domku v Husinci.
Dále zde odpočívá A. Kludský ze známé cirkusové rodiny, ředitel průmyslové školy a odborný spisovatel A. Majer, Ing. Mikolecký, který se zasloužil o rozvoj Škodovky, veřejné osvětlení, dopravu, stavbu vývařovny pro chudé a další, nese po něm název nedaleký vrch Mikulka.
Spatříme zde také (vlevo od hlavní brány) hrobku významné měšťanské rodiny Rohrerovy, která se zasloužila o výsadbu veřejného sadu v místech za dnešní Kollárovou ulicí, a další významné plzeňské osobnosti. Od roku 1902 se definitivně přestalo s pohřbíváním v těchto místech.
V 60. letech se uvažovalo o parkové úpravě areálu, záměr se však plně neuskutečnil. Později hřbitov pustl a stal se cílem vandalů. Teprve v roce 1974, zásluhou pár nezištných lidí z dobrovolného spolku aktivistů, kteří zde odvedli úctyhodný kus práce, se začal opět probouzet do své bývalé podoby, včetně kostela Všech Svatých.[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Vladimíra Nová | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Novinky
26.11.2013: Vy, kteří nejste lhostejní k osudu Roudné, přijďte nás podpořit.
Sejdeme se tedy ve středu 27. 11. 2013 v 15.30 hodin v Luční ulici před domem č. 40. Prosím, přijďte všichni!!!
  Anketa
Kteří politici jsou v Plzni nejbližší vašim názorům?

Z ČSSD
947 (947 hl.)
Z KDU-ČSL
861 (861 hl.)
Z KSČM
991 (991 hl.)
Z ODS
887 (887 hl.)
Z Plzeňské aliance
876 (876 hl.)
Z jiné strany
924 (924 hl.)
Žádní
743 (743 hl.)

Celkem hlasovalo: 6229

  Obrázek z galerie
Domek se šindelovou střechou pod Saským mostem,
v pozadí budova bývalého Dívčího lycea, dnes Zvláštní škola.
zobrazení: 913
známka: 0
  RSS
http://roudna.unas.cz/rss.php
  Počet přístupů

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.