Roudná
| Informační zpravodaj občanských sdružení a obyvatel čtvrti Plzeň - Roudná |
  Hlavní menu
Aktuality
Seznam rubrik
Přehled obrázků
Odkazy
Ankety
Stáhněte si
TOP 15

Personalizace
Rozšířené vyhledávání
  Seznam rubrik
mínus Komentáře
mínus Kdo jsme
mínus Naše argumenty
mínus Naše akce
plus Dokumenty
mínus Mapy
plus Zajímavosti
  Vyhledávání

Hledej
na Roudné


Vodní rájUbytováníGotický penzionVyhlídkaStrmilovský šachový klubRybolovLuxusní chataRekreace v soukromíPenzionRekreační chataKunžak v České KanaděvodlitniCyklistika
  Kalendář
<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       
Strašidelné pověsti z Roudné

* Kostel a hřbitov Všech Svatých - Strašidelné pověsti

Vydáno dne 26. 02. 2006 (3871 přečtení)

Zpupný voják v kostele, Prokletý hrobnický domek, Jak ožila mrtvá nevěsta, Hrůzná noc pekařovy děvečky, Bláznivá Bábina

Zpupný voják v kostele. Po dobytí Plzně Mansfeldem 21. listopadu 1618 byl v kostele Všech svatých zřízen ovčinec. Jeden zpupný voják se dokonce rozhodl že přespí na hlavním oltáři.Ustlal si tam tedy, ale upadl v hluboký spánek, ze kterého se už neprobudil. Plzeňané v tom vyděli boží trest.

200601291833_Hrbitov.jpgProkletý hrobnický domek. V místě dnešního hrobnického domku byla kdysi hrobníkova zahrádka.V ní stála Boží muka ve tvaru sloupu. O nich se vypravuje pověst.
  Za kostelem dříve přebýval v chatrči zbožný poustevník. Měl sen, že se na hřbitově stal zločin a to, že hrobník z nějaké msty vykopal mrtvou mladou dívku z jejího hrobu a zahrabal ji někde v rohu hřbitova. Oznámil své podezření magistrátu a ten nechal dívčin hrob otevřít. Ukázalo se, že rakev je opravdu prázdná.
  Hrobař byl vyslýchán, nakonec se u soudu přiznal, že dívku z hrobu vyndal a někde v neposvěcené zemi zahrabal. Zatvrzele však nechtěl prozradit, na jaké místo. Nakonec byl odsouzen a popraven. Na paměť děvčete lidé postavili v zahradě při zdi Boží muka. Po roce 1873 byl zbudován v místech zahrádky a Božích muk nový hrobnický domek.
  Hrobníku Seidlerovi ale stará cikánka prorokovala, že v domě nikdy nebude mít štěstí, protože pod jeho základy je zakopána mrtvola. Ten si rozpomněl na staré vyprávění o zmizelé dívce. Byl přesvědčen, že pod domkem je ztracená mrtvola děvčete.

Jak ožila mrtvá nevěsta. Dcera zámožného měšťana z domu na jižní straně náměstí kde je dnes knihkupectví, měla právě svatební den. Ráno jí ještě sousedka přinesla tvarohové homolky, které dívka zbožňovala. Tentokrát však zhltla dvě najednou, ty jí uvízly v krku a ona se udusila. Dívka byla ve svých svatebních šatech a s krásným snubním prstenem odnesena do márnice hřbitova Všech svatých. Sotva se však příbuzní vzdálili, chamtivý hrobník vypáčil víko z rakve a chtěl nevěstě prsten z ruky sundat.Když mu to nešlo, vytáhl nůž a chtěl prst uříznout. Jakmile ale řízl do kůže, zdánlivě mrtvá nevěsta se probudila, vyběhla z márnice ven a běžela až domů.
 DSCN0284.jpg Svatba se nakonec přeci konala. Hrobník zloděj svůj zážitek zle odstonal. Několik dní blouznil ve vysokých horečkách. Po mnoho let visel v předsíni kostela Všech svatých obraz hrobníka prchajícího před obživlou nevěstou.

Hrůzná noc pekařovy děvečky. V Malé ulici stála stará dřevěná pumpa, kam chodili lidé pro vodu. Jednou tam šla za temné noci také pekařova děvečka, jejíž milý odešel do světa na vandr a ona se stále modlila, aby se vrátil.
  Když nabírala vodu, oslovil ji najednou muž, na kterého tak dlouho čekala. Chtěl, aby si hned sbalila věci a odešla s ním do jeho nového domova. Ikdyž byla tma, kráčel jistě jako za poledne, až došli ulicí Pod Všemi svatými ke hřbitovu. Náhle vyšel měsíc a děvče zjistilo, že ji provází umrlec. Viděšená se mu vytrhla a schovala se za dveřmi v márnici. Na márách tam ležel nějaký nebožtík, na kterého začal dívčin milý volat: „Vstávej a podej mi ji ven!“ Mrtvý se opravdu začal hýbat a vyděšené děvče hrůzou omdlelo. Naštěstí v tu chvíli zakokrhal kohout. Ráno našel pekařovu děvečku na podlaze v márnici hrobník. Až po nějakém čase byla schopna vyprávět užaslým Plzeňanům svůj hrůzostrašný příběh.

DSCN0274.jpgBláznivá Bábina. Na statku za Saskou branou vypomáhala pomatená žena, které se říkalo bláznivá Bábina. Měla prý kdysi dítě s mansfeldským vojákem, které utopila v řece Mži a potom se z toho pomátla.
  Jednou ji lidé našli ve studni v ulici Pod Všemi svatými utopenou. Ikdyž se sebevrazi pochovávali za zdí hřbitova, Bábinu pohřbili v posvěcené zemi, protože neměla zdravý rozum. Od té doby začalo v noci po hřbitově pobíhat strašidlo s vyceněnými zuby a svítícíma očima. Lezlo na hradbu a dívalo se přes ni ven.
  Honák, který se jednou vracel z bolevecké hospody, však měl kuráž a šlehl po přízraku na hradbě provazem. Zjevení se ho však chytlo a zakouslo se do něj zubama. Honák nechtěl o provaz přijít, zatáhl za něj a strhl strašidlo na zem za hřbitovní zeď. Přízrak se rychle schoval za plot do nejbližšího dvorce.
  Od té doby se Bábinin duch zjevoval po celé Roudné a když někoho potkal, sepjal ruce, jako by o něco prosil. Na rathauze s panem arciděkanem usoudili, že Bábina nemá pokoj v posvěcené zemi. A tak byly ostatky této ženy vykopány a pochovány do země za zdí. Protože ale nikdo nesměl být nesen zpátky ze hřbitova, byla ve zdi vybourána díra a tudy se kosti pronesly ven.[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Vladimíra Nová | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Novinky
26.11.2013: Vy, kteří nejste lhostejní k osudu Roudné, přijďte nás podpořit.
Sejdeme se tedy ve středu 27. 11. 2013 v 15.30 hodin v Luční ulici před domem č. 40. Prosím, přijďte všichni!!!
  Anketa
Kteří politici jsou v Plzni nejbližší vašim názorům?

Z ČSSD
902 (902 hl.)
Z KDU-ČSL
822 (822 hl.)
Z KSČM
951 (951 hl.)
Z ODS
848 (848 hl.)
Z Plzeňské aliance
837 (837 hl.)
Z jiné strany
849 (849 hl.)
Žádní
721 (721 hl.)

Celkem hlasovalo: 5930

  Obrázek z galerie
Koncert v kostele Všech svatých
4. 6. 2007
zobrazení: 630
známka: 0
  RSS
http://roudna.unas.cz/rss.php
  Počet přístupů

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.