Setkání se senátorem Bisem

Autor: Vladimíra Nová <novavl(at)atlas.cz>, Téma: Komentáře, Vydáno dne: 28. 02. 2010

Na pondělí 22. února jsme si domluvili schůzku se senátorem Jiřím Bisem. Na setkání nás přišel podpořit i zástupce občanského sdružení z Aleje Svobody.

 Hlavním tématem našeho popovídání se stalo vystoupení pana senátora na posledním zastupitelstvu, kdy ostře zaútočil na primátora Rödla kvůli komunikaci přes Roudnou. Tázal se zástupců magistrátu, proč za čtyři roky není s touto silnicí hnuto ani o krůček.

My jsme Jiřímu Bisovi přečetli pasáže z dokumentace EIA, kde se hovoří o negativech, které by kontroverzní stavba přinesla obyvatelům Roudné – nárůst počtu osob postižených astmatem, rakovinou plic a leukémií, zvýšení počtu osob obtěžovaných nadměrným hlukem a mnohé další.

Zeptali jsme se pana senátora, jestli je opravdu přesvědčen, že je vybudování této komunikace nezbytně nutné. Jestli jeho strana opravdu v duchu machiavellismu připustí reálné ohrožení zdraví stovek lidí kvůli pohodlí tisíců.

Odpověď Jiřího Bise nás překvapila. Prohlásil totiž, že na stavbě průtahu přes Roudnou netrvá za každou cenu, zvláště když se nyní dozvěděl o jeho podstatných negativech na život lidí na Roudné. Chtěl prý pouze slyšet od primátora Rödla jasné ano nebo jasné ne, aby se začalo přemýšlet o jiné trase. Diví se, že primátor nepřiznal, že je tato trasa neprůchodná.

Sám osobně si myslí, že přes negativní stanovisko posudku EIA nelze jít dál. Je prý vždy podezřelé, když jednou by stanovisko bylo záporné a podruhé po drobných úpravách kladné. Domnívá se, že to není možné.

Odpověděli jsme panu senátorovi, že budeme bedlivě sledovat jeho další vystoupení na zasedáních zastupitelstva, zda svým slovům, že netrvá na výstavbě sporného průtahu za každou cenu dostojí.