Prozatímní vítězství

Autor: Vladimíra Nová <novavl(at)atlas.cz>, Téma: Komentáře, Vydáno dne: 21. 01. 2010

Nezávislý odborník Vladimír Lapčík z Ostravy, který posuzoval průtah Roudnou z ekologického hlediska podle zákona č. 100/2001 Sb., se rozhodl, že silnice je nevyhovující a pro lidi (nejen) na Roudné škodlivá. Magistrát, jenž silniční záměr prosazuje, se na základě této skutečnosti rozhodl proces EIA zastavit a tím končí i projekt průtahu v současné podobě.

Tuto informaci už jsme se dozvěděli dříve, ale stále jsme čekali, až budeme mít v ruce písemné potvrzení, než vše zveřejníme.

Ale novináři jsou hbití a informovaní a tak se stalo, že 20.1. 2010 vyšel článek o zastavení procesu v MF Dnes   v 18:15 se vysílala reportáž na Českém rozhlase Plzeň a večer běžela další reportáž v Událostech komentářích v 18:00.


O co vlastně jde?

Našel se nezávislý odborník, který se nedal přesvědčit a rozhodl se stát za svým názorem nedat silnici zelenou. Pokud by se na Roudné ovšem nenašlo dost lidí ochotných se proti devastaci svého životního prostředí bránit, ekologický proces by se zastavil už v předchozím bodě. A to v tom, kdy průtah odsouhlasili jako přijatelný jiní ekologičtí odborníci z Moravy v první fázi procesu EIA.

DSCN0560.jpgSice byli tak trochu pomýlení a pletli si Mži s Moravou a silnici s nákupním střediskem, v tabulkách hluku měli chaos a nesoulad, ale to jim nebránilo pánům na radnici sdělit, že životní prostředí je na Roudné už tak dost zlé, tak nevadí, když bude ještě o něco horší.

Na základě protestů a připomínek desítek lidí byla celá věc předána posudkáři, právě panu Lapčíkovi. Páni z města s ním pak živě diskutovali a když viděli, že to s ním nebude tak jednoduché, zkusili udělat „geniální“ tah. Rozhodli se mu vyjít vstříc a uzavřít ulici Na Roudné pro tisíce aut, jež by průtah na Roudnou přivedl. Tím ovšem zatáhli do hry také zděšené lidi z Bílé Hory, kterým by tak uzavřeli cestu do středu města a také autobusové spojení by se značně zkomplikovalo.


Nastaly další protesty, připomínky a petice, tentokrát stovek lidí.

Toho se přeci jen úředníci zalekli a průtah v této podobě zastavili. Dali si pauzu na oddech, než zase něco úžasného vymyslí.


Konšelé nechtějí pochopit, že silnice, která vede od středu města přes nejníže položenou městskou čtvrť, kolem krajské fakultní nemocnice a teď i nově kolem onkologického pavilonu, nikomu nic dobrého nepřinese. To by dokázalo pouze dobudování městského okruhu. Tímto směrem je třeba se ubírat, aby se ulevilo Karlovarské třídě.


Považujeme zastavení „Silničního systému města Plzně v oblasti Roudná“, jak se akce oficiálně jmenuje, pouze za prozatímní vítězství. Jak prohlásil pan náměstek Rund, budou dále hledat novou trasu a nová řešení. Do nekonečna, jak se zdá.


Nedovedu si představit, kde pan náměstek vidí prostor ještě projekt upravit a změnit, když za těch deset let, co náš spor trvá, už vymysleli všechno možné i nemožné. A výsledek je stále stejně tristní.Máme tedy opodstatněné obavy, že se nebude ani tak hledat nové řešení, jako nový posudkář, který bude „argumentům“ radních přístupnější. I když se od zastánců průtahu, kteří vymysleli úplnou uzavírku ulice Na Roudné, můžeme ještě dočkat různých vnuknutí shůry...