T─?locvi─?na se zm─?nila v boji┼ít─? z├íkopov├ę v├ílky o silnici (MFD 11. 11. 2005)

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, T├ęma: ─?l├ínky v tisku, Zdroj: MF Dnes 11. 11. 2005, Vyd├íno dne: 01. 09. 2006

Lid├ę z Roudn├ę bojuj├ş proti pl├ínu postavit kolem jejich dom┼» silnici, po kter├ę by jezdilo dvacet tis├şc aut denn─?

Plze┼? - P┼?ed dve┼?mi t─?locvi─?ny ┼íkoly v Plzni na Roudné stoj├ş policisté v uniform├ích. Uvnit┼? je vyd├Żchan├Ż vzduch. V n─?kolika ┼?ad├ích se ma─?k├í v├şce ne┼ż stovka lid├ş v─?etn─? mal├Żch d─?t├ş. Dal┼í├ş post├ívaj├ş kolem. Do ┼?ady naproti nastupuj├ş soupe┼?i - politici a ├║┼?edn├şci magistr├ítu. Z├ída jim kryje ┼íéf m─?stské policie Lud─?k Hosman. Pot├ş se a nen├ş s├ím. Kapky na ─?elech jasn─? dokl├ídaj├ş, jak├í je v s├íle atmosféra.
Lidem se p┼?edstavuje prim├ítor m─?sta Miroslav Kalous "Minulé setk├ín├ş bylo pom─?rn─? bou┼?livé," vzpom├şn├í. "Bude zas!" uji┼í┼ąuje mu┼ż z publika. A t─?locvi─?na se ve st┼?edu po osmn├ícté hodin─? m─?n├ş v boji┼ít─? roky trvaj├şc├ş z├íkopové v├ílky. Tu vedou obyvatelé Roudné s magistr├ítem. Bojuj├ş proti pl├ínu postavit kolem jejich dom┼» silnici, po které by jezdilo asi dvacet tis├şc aut denn─? mezi centrem Plzn─? a Severn├şm p┼?edm─?st├şm.
"Nen├ş dobré, kdy┼ż se lidé ┼żenou do konfliktu," sm├ş┼?liv─? za─?├şn├í prim├ítor. Hned takticky zd┼»raz┼?uje, ┼że mu jde p┼?edev┼í├şm o zaveden├ş nové trolejbusové linky podél fakultn├ş nemocnice do ─?tvrti Lochot├şn. Slibuje, ┼że po silnici bude omezen├Ż provoz a chv├íl├ş trasu navr┼żenou magistr├ítem. "Ta komunikace zlep┼í├ş podm├şnky na Roudné." Hodn─? lid├ş t├şm rozesm├íl. "Ale j├í to nemyslel jako vtip," ubezpe─?uje hlava m─?sta.
Za─?├şn├í diskutovat Olga Hal├ímkov├í ze zadn├ş Roudné a s ┼?editelem dopravn├şch podnik┼» Michalem Krausem prob├şraj├ş ve┼?ejnou dorpavu.
"J├í bych vzala tu silnici. Abychom se dostali dop┼?edu. J├şzdn├ş ┼?├ídy zn├íme v┼íichni," vrac├ş jedna z poslucha─?ek ┼?e─? k hlavn├şmu problému. Prim├ítor znovu p┼?ipom├şn├í trolejbus na Lochot├şn.
"Jsem zdravotn├ş sestra a jsem pro trolejbus. Lidé si st─?┼żuj├ş, ┼że se nemohou do nemocnice dostat," ┼?├şk├í d├şvka v t┼?et├ş ┼?ad─?.
  Ukazuje se, ┼że samotn├í trolejbusov├í linka vedouc├ş ulic├ş Na Roudné na Severn├ş p┼?edm─?st├ş by v podstat─? nikomu nevadila. Odp┼»rci magistr├ítu se ale boj├ş, ┼że jakmile vznikne silnice pro trolejbus, budou po n├ş jezdit také t├şs├şce aut. "Trolejbus ulic├ş na Roudné? Ano. M├ím ale obavu, ┼że ta silnice bude fungovat pro indivu├íln├ş dopravu," prohla┼íuje Ji┼?├ş Kohout z Spole─?nosti pro ve┼?ejnou dopravu a lidé mu tleskaj├ş.
"Omezen├ş provozu je sl├şbené. My to ┼?e┼íen├ş podpo┼?├şme," p┼?esv─?d─?uje n├ím─?stek prim├ítora Stanislav Hajn├Ż.
Starosta m─?stské ─?├ísti Ji┼?├ş Winkelhöfer ale upozor┼?uje, ┼że politici budou d├íl hledat cestu pro tis├şce aut z p┼?edm─?st├ş.
Prim├ítor se du┼íuje, ┼że na silnici bude z├íkaz vjezdu s povolen├şm vjezdu pro dopravn├ş obsluhu. Nezab├şr├í to. "Va┼íe sliby bereme na velmi lehkou v├íhu," oz├Żv├í se star┼í├ş p├ín. Atmosféra je┼ít─? v├şc houstne.
"M├ím pocit, d├ímy a p├ínové, ┼że o mé odpov─?di nestoj├şte," posteskl si Miroslav Kalous. "Jestli┼że nev─?┼?├şte v┼íem co tu sed├ş, je to smutné," prohla┼íuje radn├ş Miroslav Z├íbransk├Ż a poda┼?ilo se mu tak poslucha─? op─?t rozesm├ít. "Pro m─? jedn├ín├ş s v├ími nem├í v├Żznam, proto┼że mi nev┼?├şte," ozamuje lidem starosta m─?stské ─?├ísti Lochot├şn Ji┼?├şWinkehöfer.
Vysledek n─?kolikahodinové debaty dokonale shrnuje obyvatel Roudné Petr Jehli─?ka: "Smutn├Ż pohled na tu ned┼»v─?ru, kter├í tady panuje."
Bl┼ż├ş se jedenadvac├ít├í hodina. Lidé se z t─?locvi─?ny za─?├şnaj├ş pomalu vytr├ícet.

Autor: Jaroslav Nedv─?d