Sklen─?n├Ż tunel, zlat├ę br├íny, gar├í┼że a ┬ż miliardy

Autor: Vladim├şra Nov├í <novavl(at)atlas.cz>, T├ęma: Koment├í┼?e, Vyd├íno dne: 05. 03. 2006

Je zaj├şmav├ę sledovat, jak├ę neuv─?┼?iteln├ę kroky jsou schopni podstoupit lid├ę prosazuj├şc├ş pr┼»tah Roudnou.

 Nen├ş to tak d├ívno, p┼?i jedn├ín├şch s b├Żval├Żm prim├ítorem ┼ánebergrem, co navrhoval tehdej┼í├ş ┼?editel ├?tvaru investic sklen─?n├Ż tunel, kter├Żm by proudila doprava p┼?ed nemocnic├ş. Pozoruhodn─? n├íkladné projekty a to v┼íe pro pouhou „obslu┼żnou komunikaci“( pan m├şstostarosta Uhl├şk), realizovanou “ku prosp─?chu roudensk├Żch lid├ş“ (pan prim├ítor Kalous).nemocnice.jpg
  Nyn├ş p┼?ich├íz├ş pan m├şstostarosta s podobn─? ok├ízal├Żm pl├ínem. P┼?ed nemocnic├ş se maj├ş stav─?t n─?kolikapatrové gar├í┼że - na odst├şn─?n├ş hluku z dopravy. Kolik to bude st├ít m─?sto Plze┼?? Bratru p├ír des├ştek milion┼» korun nav├şc...Cena pr┼»tahu Roudnou, hrub├Ż odhad tém─?┼? 600 milion┼», se tedy posouv├í na ─?├ístku tém─?┼? t┼?i ─?tvrt─? miliardy korun. D┼»le┼żité je zd┼»raznit - silnice pouze pro obsluhu Roudné. Pikantn├ş na tom je zejména to, ┼że ji Roude┼?├íci necht─?j├ş ani v nejmen┼í├şm a se sou─?asnou dopravn├ş obsluhou své ─?tvrti je drtiv├í v─?t┼íina zdej┼í├şch spokojena.
  A to v┼íe se m├í stav─?t v dob─?, kdy je zcela jisté budov├ín├ş velkokapacitn├şch okru┼żn├şch komunikac├ş za p┼?isp─?n├ş st├ítn├şch pen─?z. Dovedu si v této situaci p┼?edstavit, ┼że kdyby jedinou p┼?ek├í┼żkou této kontroverzn├ş komunikace byla nutnost stavby zlaté br├íny z rozpo─?tu m─?sta, rezervy v m─?stsk├Żch financ├şch se najdou...

Pro─? se jde p┼?i této stavb─? tak┼?ka p┼?es mrtvoly? Jak├Ż je d┼»vod?

1. Roudn├í je na radnici v├Żjime─?n─? obl├şben├í ─?tvr┼ą a jist├ş politici jsou pro realizaci „obslu┼żné komunikace“ pro „dobro m├şstn├şch“ ochotni ud─?lat tém─?┼? cokoliv za jakoukoliv cenu, stav─?t sklen─?n├í, p┼?├şpadn─? t┼?eba zlat├í monstra a to v┼íe z m─?stsk├Żch pen─?z. I proti v┼»li nevd─?─?n├Żch obyvatel.

2. Zast├ínci pr┼»tahu u┼ż tak dlouho tuto silnici prosazuj├ş, ┼że je (zvl├í┼ít─? pro politiky p┼?ed volbami) nemo┼żné ┼?├şci, ┼że se m├Żlili a tento p┼?edlistopadov├Ż pl├ín byl od po─?├ítku ┼ípatn├Ż. Boj├ş se vysko─?it z rozjetého vlaku, i kdy┼ż jede nespr├ívn├Żm sm─?rem. Proto jsou schopni naslibovat cokoliv, uh├Żbat a m─?nit n├ízory. Lidé jsou mateni sliby, které maj├ş jepi─?├ş ┼żivoty, proto┼że stavba je dop┼?edu pl├ínov├ína jako komunikace pro des├ştky tis├şc vozidel proud├şc├şch z Rycht├í┼?ky po Roudné kolem nemocnice. (Ot├ízka pro pana prim├ítora: To je trolejbus opravdu tak hlu─?n├Ż, ┼że mus├ş b├Żt odd─?len od nemocnice patrov├Żmi gar├í┼żemi?)

3. Za ├║pornou snahou tuto silnici stav─?t mohou b├Żt je┼ít─? jiné vy┼í┼í├ş z├íjmy.

Kter├í z nab├şzen├Żch odpov─?d├ş se nejv├şce bl├ş┼ż├ş pravd─?, v├ş jen b┼»h a p├íni politici.