Jak p┼?i┼íla Mikulka ke sv├ęmu jm├ęnu

Autor: Vladim├şra Nov├í <novavl(at)atlas.cz>, T├ęma: Pozoruhodn├í m├şsta, Vyd├íno dne: 29. 01. 2006 Nejstar┼í├ş dolo┼żen├í historie tohoto m├şsta poch├íz├ş z neolitu, tedy doby p┼?ed 3. a┼ż 4. tis├şci lety p┼?. n. l. Také zde byly objeveny stopy po hal┼ítatské kultu┼?e, tedy n─?co kolem roku 500 p┼?.n.l. Na┼íly se tady zbytky staveb a keramiky z této doby.

V listin─? z poloviny 15. stolet├ş  se objevuje pojmenov├ín├ş „hora Canibal“. Pozd─?ji se na tomto m├şst─? nach├ízelo popravi┼ít─? a vrchu se ┼?├şk├í o nic povzbudiv─?ji ne┼ż p┼?ed t├şm: ┼áibeni─?n├ş vrch. N├ízev "┼áibe┼?├ík" si podle J. Schiebla kolem p┼?elomu 19. a 20. stolet├ş pamatovali je┼ít─? star┼í├ş lidé. K posledn├ş dolo┼żené poprav─? v t─?chto m├şstech do┼ílo v polovin─? 18. stolet├ş. Sedl├ík Bernard ─?e┼ít├şk ke své sm┼»le potkal 13. ─?ervna 1742 na cest─? saské hul├íny a na jejich "d┼»raznou" ot├ízku prozradil stav plze┼?ské pos├ídky. Za to byl jako zr├ídce pohn├ín p┼?ed soud a odsouzen k trestu smrti ob─?┼íen├şm. Co┼ż bylo na vrchu ┼áibe┼?├íku dne 9. ─?ervence 1742 vykon├íno.
Zn├íme také n├ízev Str├í┼ż, jist─? proto, ┼że z tohoto kopce, 378 m.n.m., se dalo vid─?t daleko do kraje a hl├şdat ├║zem├ş p┼?ed n├íjezdem ciz├şch vojsk.  Dnes toto jméno p┼?ipom├şn├í ulice K Str├í┼żi, vedouc├ş z ├║pat├ş nahoru.
Z kopce je p─?kn├Ż v├Żhled na Severn├ş p┼?edm─?st├ş i na centr├íln├ş ─?├íst m─?sta s okol├şm. Obyvatelé n├şzko polo┼żené Roudné se za inverz├ş ┼íplhaj├ş na vrcholek, aby se nad├Żchali ─?ist─?j┼í├şho vzduchu a pod├şvali se z v├Ż┼íky na smogovou poklici nad sv├Żmi domy.
MikulkaNa konci devaten├íctého stolet├ş dostal vrch nové jméno - Mikulka. Zaslou┼żil se o to Jind┼?ich Mikoleck├Ż (1837 – 1891), aktivn├ş a nadan├Ż mu┼ż z Josefova. Tento bl├şzk├Ż spolupracovn├şk Emila ┼ákody (velmi se zaslou┼żil o rozvoj jeho tov├írny) vypracoval pro Plze┼? projekt m─?stského vodovodu a navrhl jak vyu┼ż├şt elekt┼?inu z ├║st┼?edn├ş elektr├írny pro pouli─?n├ş osv─?tlen├ş a dopravu. Na pl├ínech m─?stské dopravy se také pod├şlel. Spolupracoval na projektu m─?stské nemocnice, inicioval z┼?├şzen├ş obecn├ş kuchyn─? pro chudé.
Zast├íval v├Żznamné funkce v Sokole, Hlaholu, M─?┼í┼ąanské beded─?, zakl├ídal r┼»zné spolky technik┼» a pr┼»myslové ┼íkoly.
Na jeho poh┼?eb p┼?i┼íla v roce 1891 tém─?┼? cel├í Plze┼?, v ─?ele s purkmistrem K. Kroftou a E. ┼ákodou.
D├şky iniciativ─? Spolku ─?esk├Żch technik┼» vznikl na vrchu Str├í┼ż pomn├şk se jménem tohoto v├Żznamného Plze┼?ana. Lidé pak za─?ali ┼?├şkat vrchu Mikulandka, Mikulovka, a┼ż se ust├ílil n├ízev Mikulka.

Pou┼żit├í literatura: M. B─?lohl├ívek: D─?jiny Plzn─? I.
                            J. Schiebl: Plze┼? v pov─?sti, tradici a ┼ík├ídlivce I.