Ô??Roudn├í matka Plzn─?Ô?? (aktualizace 19.3. 2007)

Autor: Vladim├şra Nov├í <novavl(at)atlas.cz>, T├ęma: Pozoruhodn├í m├şsta, Vyd├íno dne: 29. 01. 2006Stejn─? jako je kostel V┼íech Svat├Żch naz├Żv├ín „matkou plze┼?sk├Żch kostel┼»“, lze toto s jistou nads├ízkou ┼?├şci i o Roudné ve vztahu k Plzni.
Oblast dne┼ín├ş ─?tvrti u┼ż byla os├şdlena ve velmi d├ívné historii. Na m├şst─? dne┼ín├şho obchodn├şho domu Kaufland byl nalezen zlomek pra┼żnice (keramick├Ż pek├í─? na pra┼żen├ş obil├ş nebo hrachu) s rozm─?ry 108 kr├ít 103 cm z doby kolem roku 750 n. l.  
Na ├║zem├ş dne┼ín├ş Roudné st├ívala kdysi osada Malice, zm├şn─?n├í ji┼ż roku 1266, k jej├şmu┼ż katastr├íln├şmu ├║zem├ş pat┼?ily pozemky budouc├şho m─?sta.
Roudn├í, v├Żchod slunceKdy┼ż se n─?kdy po roce 1288 proch├ízel kr├ílovsk├Ż lok├ítor Jind┼?ich zdej┼í├şm krajem a hledal vhodné m├şsto pro zalo┼żen├ş m─?sta, padly mu do oka zrovna Malice. Bylo rozhodnuto, zde se bude stav─?t! Jind┼?ich se také stal prvn├şm rycht├í┼?em nového m─?sta.
Ves Malice, budouc├ş Roudn├í (od 16. stolet├ş se objevuje u┼ż jen n├ízev "Roudn├í"), tedy poskytla své ├║zem├ş pro sl├ívu kr├ílovského m─?sta Plzn─?.


Po t┼?icetileté v├ílce
V sou─?asnosti je Roudn├í pova┼żov├ína za nejzachovalej┼í├ş historické p┼?edm─?st├ş s bohat├Żmi archeologick├Żmi n├ílezy. ┼ákoda, ┼że nem├íme mo┼żnost spat┼?it jej├ş podobu z doby p┼?edhusitské nebo renesan─?n├ş. Jako oblast nechr├ín─?n├í m─?stsk├Żmi hradbami toti┼ż v┼żdy dostala prvn├ş ├║der. Obraz Roudné se tedy vytv├í┼?├ş asi po t┼?icetileté v├ílce, kdy u┼ż nedo┼ílo k v├í┼żn─?j┼í├şm st┼?et┼»m.
 V─?t┼í├şm st├í┼?├şm se m┼»┼że pochlubit jen stodola p┼?i domu ─?.p. 68 v ulici Na Roudné (b├Żval├Ż goticko renesan─?n├ş obytn├Ż d┼»m),  zbytky renesan─?n├şch prvk┼» v dom─? ─?.p. 84 v ulici u Sv. Rocha ( zbytky kostela Sv. Rocha ) a v dom─? ─?.p. 57 (kaple sv. Fabi├ína, ┼áebesti├ína a Anny. Podrobn─? v odkazech pod ─?l├ínkem).
Z barokn├ş z├ístavby n├ím z┼»staly domy ─?.p. 62 v Lochot├şnské ulici, ─?.p. 68 v ulici Na Roudné, ─?.p. 56 v ├?zké ulici a ─?.p. 84 U sv. Rocha.
Na p┼?elomu 18. a 19. stolet├ş se objevuj├ş domy v klasicistn├şm slohu.
Velk├Ż z├ísah do tv├í┼?e Roudné znamenala stavba  Saského mostu v polovin─? 19. stolet├ş.

Sask├Ż most
23. 11. 1850 nahradil nov├Ż kamenn├Ż most z Roudné do Saské ulice ten p┼»vodn├ş, kter├Ż st├íval na v├Żchod od dne┼ín├şho. Star├Ż most vedl z Roudné na ─?tvr┼ą Rycht├í┼?ku a z n├ş dal┼í├ş p┼?es Valch├í┼?kou strouhu. Na nov├Ż Sask├Ż most se dostaly sochy z p┼»vodn├şho starého mostu p┼?es M┼żi, z Pra┼żského mostu a ze vchodu na h┼?bitov u kostela sv. Bartolom─?je. Jsou to sochy sv. Jana Nepomuského, sv. Bonaventury, sv. Franti┼íek Serafinsk├Ż, sv. Jan Sarkander, sv. Juda Tade├í┼í, sv. Roch, souso┼í├ş Kalv├írie.
P┼»vodn├ş most m─?l kamenné z├íbradl├ş, které bylo vym─?n─?no mezi lety 1889 – 90 za ocelové.

Nedávná minulost
Koncem 19. stolet├ş doch├íz├ş ke stavb─? p┼?├şzemn├şch a patrov├Żch dom┼» v Lu─?n├ş ulici, ulici Pod v┼íemi svat├Żmi, Na Roudné, Lipové ulici a Pramenn├ş.
Kolem p┼?elomu stolet├ş na Roudné p┼?ibyly domy s historizuj├şc├şmi fas├ídami.
Domy Lidového bytového a stavebn├şho dru┼żstva v Malické a Lipové ulici se staly prvn├şmi ─?in┼żovn├şmi domy postaven├Żmi v Plzni po prvn├ş sv─?tové v├ílce.
Od poloviny 20. stolet├ş m─?la Roudn├í n─?kolikr├ít nam├íle. Nejprve hrozilo, ┼że na jej├şm m├şst─? vyroste krajské sportovn├ş st┼?edisko, 80. léta p┼?i┼íla se s├şdli┼ít─?m, pobl├ş┼ż kostela se po─?├ştalo s d├ílnic├ş mezi Prahou a Rozvadovem.
Nyn├ş se m├í tato ─?tvr┼ą s pohnutou histori├ş, kter├í je neodmysliteln─?  spjat├í s centrem m─?sta, znovu devastovat. A to nesmyslnou a zbyte─?nou magistr├ílou, kter├í m├í své varianty v m─?stském okruhu, vedouc├şm p┼?ev├í┼żn─? p┼?es pr┼»myslové z├│ny.
Snad p┼?e┼żije i tuto hrozbu, jako p┼?ekonala i ty p┼?ede┼ílé. Ale mus├şme se v┼íichni sna┼żit ji ubr├ínit. U┼ż jen proto, ┼że je to kus n├ís samotn├Żch…

Pou┼żité materi├íly:

M. B─?lohl├ívek: D─?jiny Plzn─? I.
M.Hru┼íka: Kniha pam─?tn├ş kr├ílovského krajského m─?sta Plzn─?

Pr┼»vodce Bolevec a okol├ş